Ženský mýtus

Ženský mýtus

Určite si si aj ty sama neraz povedala: chcela by som schudnúť, ale nechcem cvičiť s činkami, lebo budem mať veľké svaly, stehná, ramená a nechcem predsa vyzerať ako Schwarzenegger. No pri česaní alebo mávaní na taxík, ti už vadí, keď sa ti trasie ruka :) Nato, aby si sa tejto nespokojnosti zbavila, samozrejme potrebuješ zhodiť tuk, ale zato aj nabrať a posilniť svaly! Bohužiaľ, ale s kabelkou alebo mobilom v ruke sa toho nezbavíš, pretože tvoje svaly z toho nezosilnia. A tu nastáva tvoj problém, ktorý v podstate ani neexistuje. Dokonca zo začiatku nie je ani potrebné naberať nové svaly, stačí, ak posilníš tie, čo už máš.


Mýtus číslo 1.

Ak budem cvičiť s činkami budem mať svaly ako Schwarzenegger

Väčšina žien, nato aby vyzerala ako “Arnold”, musí siahnuť po steroidoch, jesť špeciálne upravenú stravu, držať diétu, dodržiavať skutočne tvrdý tréningový režim či v posilňovni dvíhať poriadne váhy. A aj napriek tomu všetkému, mnoho z nich nedosiahne ani len čiastočne takýto výsledok vzhľadom na to, že žena nemá toľko testosterónu a ženská genetika je proste “iná”. A ako začiatočníčka, si skutočne svetelné roky vzdialená od toho vyzerať ako “kulturistka”. Takže nie je sa čoho báť.


V podstate tento mýtus je niečo ako by si si povedala:

“Chcela by som sa naučiť hrať basketbal, ale nechcem byť draftovaná do NBA, len si chcem hádzať na kôš, nechcem byť NBA hráčom”.
No neznie to naozaj hlúpo? :)


Takže dievčatá, nato, aby ste mali pekné krivky, treba cvičiť aj s váhou. Nie len obézni ľudia sa snažia zhodiť tuk, ale aj chudí, ktorí si myslia, že majú tento problém, pritom potrebujú len posilniť svalstvo. A tak ako všetci, aj ty musíš prijať svoj typ tela, byť so sebou spokojná a vedieť čo sama chceš. Pri sledovaní svojho tela počas cvičenia a podľa reakcie svojho tela po tréningu zistíš, či a aké ťažké váhy tam máš zahrnúť. Hlavne však je neprispôsobovať sa aktuálnym trendom typu “ako by mala žena vyzerať” a otázkou “čo si spoločnosť myslí”. Všetky ženy sú predsa krásne, len nie každá si to pripúšťa. Nezabudajte preto, nejde o to, aby každá z nás mala telo ako bikini fitness a na instagrame pred i za menom skratky typu IFBB, Pro model, Bikini, MCBP :) A podobné, ktoré ani samé často nevedia čo znamenajú. Ide o to, aby bola každá z nás spokojná v tele, v akom je! A ak nie si, sprav preto maximum aby to tak bolo.


Je teda dôležité nebrať do úvahy len to, čo vidíme ako výsledok profesionálneho cvičenia. Ideálne je už pred začatím cvičenia pochopiť podstatu veci, zistiť ako funguje každého jedinečné telo a čo je pre neho dobré. Vhodná strava a cvičenie dokážu s naším telom divy :) Treba si ale priznať, že je to drina a "beh na dlhú trať", no váš výsledok vám nikto nezoberie a bude to stáť zato.


Každá jedna z nás túži po tom, aby vyzerala dobre. Ideálna váha a dokonalé krivky. Nikto nie je dokonalý, no ženy majú chuť sa k dokonalosti aspoň približovať. Väčšinu z nás trápi váha, no napriek tomu, že je množstvo skvelých spôsobov ako zredukovať tuky (ak ich je potrebné redukovať) a posilňovať svaly, mnoho žien siaha po tej najlenivejšej voľbe - nejesť resp. jesť minimálne ako sa dá. Výsledok takto redukovanej váhy sa označuje názvom SKINY FAT. Názov hovorí za všetko, váha po tejto “aktivite” síce ubudne, no ovisnuté tuky ostanú. Čo to znamená? Keď chceme niečo dosiahnuť, nevyberajme si tú najjednoduchšiu cestu, nemusí byť vždy tá správna.


Mýtus číslo 2.

Čím viac vytrvalostných cvičení budem vykonávať, tým lepšie budem vyzerať

V predchádzajúcich riadkoch sme si uviedli, že ak chceme vyzerať lepšie, je nutné posilniť svaly, ktoré máme. Treba však myslieť na to, že je potrebné mať svaly, no nadmerné vykonávanie vytrvalostných cvičení tvoje svaly spaľuje. Je to proste vedecký fakt, že ak máte deficit kalórií, telo bude spaľovať sval skôr, ako keď ten deficit nemá. Všimnúť si to môžete napríklad u maratóncov alebo ľudí, čo behajú 5 krát týždenne a robia yogu dva krát denne, nejedia cukor... Síce sú chudí, no ich telo nemá skoro žiadne krivky. A tak je to aj s nami. Snažíme sa schudnúť ešte viac, na dosiahnutie našej “vysnenej postavy” aj keď už niektoré z nás sú chudé, no pritom potrebujeme čo? Áno, správne :) Posilniť svaly, ktoré už máme. Týmto samozrejme nechceme dehonestovať a ani len zdaleka netvrdíme, že beh alebo yoga je zlá, len by ste si mohli jeden tréning doplniť/nahradiť aj na cvičenie so závažím. Dobrým príkladom na spaľovanie tuku a naberaní svalov je napríklad tabata, kde 20 sekúnd vykonávate cviky v plnej sile a intenzite s 10 sekundovými prestávkami po dobu 4 minút. Pričom v tréningu môžete napríklad zapojiť aj kettlebelly, jednoručky alebo len jednoducho posilňovať s váhou vlastného tela.


Páčil sa ti článok? Lajkni ho alebo pošli ho ďalej

Zanechaj nám komentár